Mājaslapā publicēto fotogrāfiju izmantošana
pieļaujama tikai ar JRT rakstisku atļauju.
Plašāka informācija pieejama šeit.
05/12/2017
Alvim Hermanim piešķirta Izcilības balva kultūrā

Kā informē Kultūras ministrija, 4.decembrī īpašā apbalvošanas ceremonijā Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā "Zirgu pasts" tika noskaidroti 2017.gada Izcilības balvas kultūrā laureāti – režisors Alvis Hermanis, dizaina birojs H2E (dizaineri Holgers un Ingūna Eleri) un vijolnieks Gidons Krēmers un kamerorķestris "Kremerata Baltica". Katrs laureāts saņēma mākslinieka Kristapa Andersona veidotu balvu, kā arī naudas prēmiju 7000 eiro apmērā.

Režisors Alvis Hermanis balvu saņēmis par plašo rezonansi guvušajiem uzvedumiem vadošajos Eiropas operteātros un Zalcburgas festivālā, kā arī par Latvijā un pasaulē atzīto un pieprasīto Jaunā Rīgas teātra izrādi "Brodskis / Barišņikovs".

Alvis Hermanis pēdējās divās sezonās iestudējis vairākus plaši apspriestus un skatītāju un kritiķu atzinīgi novērtētus operu uzvedumus vadošajos Eiropas operteātros ar labāko solistu – Plasido Domingo, Jonasa Kaufmana, Annas Ņetrebko, Krasimiras Stojanovas, Nīnas Stemmes, Renē Papes, Brīna Tērfela, Džeralda Finlija u.c. piedalīšanos. Alvis Hermanis iestudējis izrādes Vīnes Valsts operā, Berlīnes valsts operā, Zalcburgas festivālā, Parīzes Bastīlijas operā, Milānas Teatro alla Scala, Briseles La Monnaie teātrī; strādājis ar diriģentiem Rikardo Šaijī, Semjonu Bičkovu, Danieli Gati, Franci Velzeru-Mestu u.c.
Viens no tradīcijām bagātākajiem un prestižākajiem Eiropas opernamiem – Milānas Teatro alla Scala – savai 2016./2017.gada sezonas atklāšanai izvēlējās Dž.Pučīni operas "Madama Butterfly" jauneistudējumu Alvja Hermaņa režijā ar Rikardo Šaijī pie diriģenta pults. Tas kļuva par Alvja Hermaņa trešo iestudējumu La Scala teātrī, pievienojoties Dž.Verdi operai "Divi Foskāri" (ar Plasido Domingo, 2016) un B.A.Cimmermaņa "Zaldātu" pārnesumam no Zalcburgas festivāla (2015).
2016.gadā Alvis Hermanis piedzīvojis atgriešanos arī Zalcburgas festivālā, iestudējot R.Štrausa operu "Danajas mīla" ar diriģentu Franci Velzeru-Mestu pie pults. Savukārt 2017.gadā kopā ar diriģentu Semjonu Bičkovu un izcilu zvaigžņu solistu ansambli tapis R.Vāgnera operas "Parsifāls" iestudējums Vīnes Valsts operā, kas kļuva par vienu no visvairāk apspriestajiem notikumiem operas žanrā pavasara sezonā.
Aizvadītajās sezonās Alvis Hermanis iestudējis arī H.Berlioza "Fausta pazudināšanu" Parīzes Bastīlijas operā ar Jonasa Kaufmana un Brīna Tērfela piedalīšanos (2015), Dž.Pučīni "Tosku" Berlīnes Valsts operā (2014), Dž.Verdi "Trubadūru" Zalcburgas festivālā ar Annu Ņetrebko un Plasido Domingo (2014), kā arī L.Janāčeka "Jenūfu" Briseles La Monnaie teātrī (2014).

Daudzos iestudējumos Alvis Hermanis strādājis kopā ar savu radošo komandu – kostīmu mākslinieci Kristīni Jurjāni, videomākslinieci Inetu Sipunovu un gaismu mākslinieku Gļebu Fiļštinski, ne tikai operā, bet arī dramatiskā teātra žanrā, t.sk. vienā no pēdējo gadu visgaidītākajām un pieprasītākajām izrādēm – "Brodskis/Barišņikovs" Jaunajā Rīgas teātrī, kur Josifa Brodska dzeju lasa un izdejo Mihails Barišņikovs. Šo iestudējumu atzinīgi vērtējuši skatītāji ne tikai Latvijā, bet arī Ņujorkā, Londonā, Telavivā, Cīrihē, viesizrādēs Serbijā, Rumānijā un Vācijā, bet 2018.gadā šo sarakstu papildinās izrādes Bostonā, Čikāgā, Toronto un Venēcijā.

Alvis Hermanis daudzus gadus darbojas arī dramatiskajā teātrī vāciski runājošajās zemēs. Šveices mākslas un kultūras žurnāla Du veiktajā ekspertu aptaujā Alvis Hermanis atzīts par vienu no 10 ietekmīgākajām 21.gadsimta pirmās desmitgades Eiropas teātra personībām.
Kopš 1997.gada Alvis Hermanis ir Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs, kur viņa režijā tapušas tādas izcilas, skatītāju iemīļotas izrādes kā "Latviešu mīlestība", "Klusuma skaņas", "Garā dzīve", "Revidents", "Soņa", "Oblomovs", "Divpadsmit krēsli" u.c.; viņa mākslinieciskajā vadībā teātris viesojies vairāk nekā 40 valstīs, tai skaitā prestižākajos Eiropas teātra festivālos Edinburgā un Aviņonā.

Alvis Hermanis ir Eiropas balvas New Theatre Realities, Staņislavska balvas, Zelta maskas balvas, Zalcburgas festivāla Maksa Reinharda pildspalvas, Nestroja prēmijas un Konrāda Volfa prēmijas laureāts, bet 2016.gadā režisoram piešķirta zvaigzne Sibiu festivāla Slavas alejā Rumānijā.

Vairāk informācijas par Izcilības balvas kultūrā laureātiem meklējiet šeit.