Mājaslapā publicēto fotogrāfiju izmantošana
pieļaujama tikai ar JRT rakstisku atļauju.
Plašāka informācija pieejama šeit.
20/11/2014
Alvis Hermanis saņem Žaņa Katlapa balvu

Jau otro gadu Tukuma novada Tumes pagastā, leģendārā aktiera un režisora Žaņa Katlapa dzimtajā pusē, tiek piešķirta mākslinieka vārdā nosauktā balva „Par nacionālo vērtību apliecinājumu Latvijas teātra vidē".

Šogad balvai ir simbolisks raksturs. Ar abām personībām, kas tās saņems – Alvi Hermani un Hariju Gulbi, balvas darba grupa iezīmē divas būtiskas misijas.

Alvja Hermaņa darbā augsti tika vērtēti absolūti godīgā patiesības (un, šķiet, arī Patiesības) meklējumi. Gan uz skatuves, radot pavisam īpašus mākslas darbus, gan arī dzīvē – apliecinot skaidri un nepārprotami savu attieksmi pret nācijai būtiskiem jautājumiem ļoti plašā auditorijā.

Arnis Šablovskis, Žaņa Katlapa balvas darba grupas pārstāvis: "Šķiet, vislabākajā nozīmē A. Hermanis cenšas ar mums visiem, Latvijas Republikas pilsoņiem, iestudēt lugu, kura Latvijā pārāk ilgi nav tikusi uzvesta – "Latvijas valsts, kas sev uzdod visdziļākos jautājumus par savu pamatidentitāti, jēgu un nozīmi". Viņa sarunai ar sabiedrību, šķiet, var būt tādas sekas, ka vismaz daļa no tās atradīs to, ko līdz šim mūsu valstij īsti nav izdevies atrast – "valsts ideoloģiju" šī vārda vislabākajā un modernākajā nozīmē. Skaidrs vērtību apliecinājums nebūt nav arī ierasta parādība ne Latvijas, ne vēl jo vairāk šī brīža pasaules mākslas un kultūras vidē. Un prieks par to, ka vairumā gadījumu A. Hermaņa vēstījums vismaz daļā sabiedrības kā pasaulē, tā Latvijā ir bijis nolasāms, saprasts un novērtēts. Tukumnieki ir arī īpaši pateicīgi režisoram par izrādi "Ziedonis un Visums", kas viņu novadnieka Imanta Ziedoņa garīgajam vēstījumam dāvāja jaunu elpu,  jaunu aktualizācijas vilni. Pēdējā laika Alvja Hermaņa un gandrīz visu viņa teātra aktieru stāja šī brīža starptautiskajā kontekstā izraisa cieņu un motivē tik daudzus pārdomāt par patiesā patriotisma jēgu. Žaņa Katlapa balvas formulējums Alvim Hermanim – "Par pilsonisku stāju, kas iedvesmo. Mākslā un dzīvē". Alvja Hermaņa padarītais un sacītais iedvesmo gan mākslinieciskajā jomā, gan sabiedriskajā. Abās viņš ir uzstādījis ļoti augstu latiņu. Ar balvu tās piešķīrēji vēlas starptautiski atzītajam, pasaules līmeņa režisoram pateikt savu "PALDIES!" arī par viņa ieguldījumu skaidri iestājoties par humanitārajām vērtībām laikā, kad cilvēka cieņa un dzīvība pasaulē ir tik pazemota.  Reizē tas arī ir vēstījums māksliniekam, ka Latvijas vidienē, provincē ar savu vēstījumu viņš ir ticis patiesi sadzirdēts un saprasts."

Harija Gulbja personā tiek cildinātas tās humānās vērtības, ko dramaturgs savās lugās spēja apliecināt Latvijas okupācijas apstākļos, būdams viens no visvairāk iestudētajiem dramaturgiem Latvijas Nacionālajā (toreiz Drāmas) teātrī. Harijs Gulbis saņems Žaņa Katlapa balvu "Par humāno vērtību apliecinājumu dramaturģijā".

Balvas piešķiršanas ceremonija notiks Jaunmoku pils Kolonnu zālē 21. novembrī pulksten 18.00.