Mājaslapā publicēto fotogrāfiju izmantošana
pieļaujama tikai ar JRT rakstisku atļauju.
Plašāka informācija pieejama šeit.
SVAIGĀS ASINIS
Image CAPTCHA
Daloties savā viedoklī par izrādi, JRT aicina ievērot morāles un pieklājības normas un iztikt bez rupjībām.
Lūguma neievērošanas gadījumā JRT patur tiesības dzēst skatītāja viedokli.

SVAIGĀS ASINIS

JRT Mācību skatuve
Izrādes teksti konstruēti no preses materiāliem.

Par izrādi Alvis Hermanis saka: "Progress, inovācijas, attīstība - 21. gadsimta reliģija, kura kļuvusi jau par neapspriežamu dogmu. Mūsdienu jaunās tehnoloģijas nupat ir vispārējs jaunais pielūgsmes objekts un jaunais evaņģēlijs, kurš nomainījis noputējušo Bībeli un citas reliģijas. Politiķi, mediji, sociālie tīkli kā mantru atkārto vienu un to pašu - viss jaunais ir labs un viss vecais ir slikts. Digitālās revolūcijas ēru šobrīd nomaina nākamā - "reputācijas ēra". Manipulācija ar informāciju. Jeb - tavu vērtību turpmāk noteiks tikai tas, ko par tevi domā citi. Izrādes tēma būs Silīcija ieleja - visiem zināmā moderno tehnoloģiju Meka Sanfrancisko apkaimē, kur radušās un sakoncentrējušās visas modernākās mūsdienu tehnoloģiju kompānijas - Google, Facebook, Apple, Amazone, Netflix, Oracle, Yahoo, Uber, Airbnb, Tesla, SpaceX un citas. Tā ir vieta, kur sakoncentrējušās arī "vismodernākās" start-up kompānijas. Tai skaitā firma "Theranos" un tās vadītāja - Elizabete Holmsa. Dēvēta par Stīva Džobsa reinkarnāciju. Par viņu ir šī izrāde.”

Režisors - Alvis Hermanis
Lomās - Latvijas Kultūras akadēmijas JRT studijas 2. kursa studenti (Ritvars Logins, Agate Krista, Gerds Lapoška, Lolita Stūrmane, Emīls Ralfs, Sabīne Tīkmane, Toms Harjo, Dāvids Pētersons, Marta Jančevska, Jānis Grūtups, Telma Auziņa, Elvita Ragovska, Matīss Ozols) un Ģirts Krūmiņš.

Izrāde notiek: Miera ielā 58a, Mazajā zālē
Izrādes ilgums: 2 h 50 min (2 cēlienos)
Biļešu cenas: 10,00; 15,00; 18,00 EUR

Pirmizrāde 2019. gada 18. decembrī.

Sižets LTV Kultūras ziņās 19.12.2019
Sižets LTV Kultūras ziņās 19.12.2019
Vārds: Dace, 16.01.2020
Viedoklis: Intriģējošs stāsts, kas raisa pārdomas par manupulāciju faktoru - vēlmes apmuļķot un lētticības cenas - mijiedarbību un kritisko proporciju, kas subjektīvi ir izrādes galvenais nopelns. Paldies režisoram un aktieriem :)
Vārds: Sandra Briede (viedoklis no Facebook), 14.01.2020
Viedoklis: Man šī ir otrā topošo aktieru izrāde uz mācību skatuves. Ja pirmajā izrādē viņi katrs iepazīstināja ar sevi, tad tagad varu vērot viņu attīstību. Tieši ar tādu domu arī devos, taču izrāde mani pārsteidza ar tematu. Lai arī iepriekš jau zināju, ka stāsts būs par jaunajām tehnoloģijām un Elizabeti Holmsu, es nezināju, ka tā tik ļoti mani ieinteresēs. Esmu uzaugusi laikā, kad pirmā mana patstāvīgā saskare ar tehnoloģijām bija augstskolā, kur biju atbildīga par lingafonijas kabinetu vismaz līdz mirklim, kamēr to apzaga, bet pirmo datoru ar programmu es iepazinu 1989.gadā, par ko pateicos savam šefam Andrim Jansonam. Un tagad laikā, kad Latvijā lieli tehnoloģiju uzņēmumi vēl nav ieviesuši elektronisko parakstu, bet valsts programma e-adreses ieviešanai tiks pārbīdīta par 2 gadiem, es ar ļoti lielu interesi sekoju līdzi tehnoloģiju attīstībai pasaulē, kur lielākā daļa manis zināmo uzņēmumu atrodas Silīcija ielejā. Par Elizabeti Holmsu biju dzirdējusi un interesējusies jau iepriekš, un šis stāsts ir tiešām Holivudas seriāla cienīgs. Tāpēc es ar milzīgu interesi noklausījos, ko man par to stāsta A.Hermanis ar topošo aktieru palīdzību. Tas ir prātam neaptverami, kā viena jauna un skaista meitene spējusi apmānīt tik daudzus ne stulbus cilvēkus! Nezinu, vai viņai piemīt zināmā psiholoģiskā īpatnība uzdot vēlamo par esošo, liela ticība sev un komandai vai vienkārši smalks aprēķins, bet tas ir tik kolosāls stāsts,un izrāde man paiet vienā elpas vilcienā. Otra lieta, kas mani ļoti interesē, ir publiskā uzstāšanās. Lai arī augstskolā man to pasniedza Arnis Ozols, visvairāk man prātā palikusi Mārča Bendika lekcija, kura ieteiktos paņēmienus izmantoju vēl tagad. Nesen uzstājos sava darba kolektīva priekšā un nopelnīju aplausus kā pirmizrādē. Un arī par to runā izrādē. 18 minūtes ir ideālais laiks vienai uzrunai, kā noturēt publikas uzmanību utt. Un minētie piemēri no slavenu cilvēku uzrunām ir vienkārši unikāli. Es nezinu, vai izrāde aizraus tos, kam šīs lietas neinteresē, bet tāpēc jau iepriekš jānoskaidro, par ko būs stāsts. Izrādi apmeklēju ar jaunāku paaudzi, un mēs abas bijām pilnīgā sajūsmā.
Vārds: Ilze Āķe (viedoklis no Twitter), 14.01.2020
Viedoklis: JRT studijas studenti kā svaiga gaisa malks izrādē #svaigāsasinis. Hermanis, kā allaž, līmenī. Vismaz mani izrāde uzrunāja, tēma aktuāla. Patiess stāsts par ASV radītu tehnoloģiju, kaut kas līdzīgs pašmāju #Rigvir, un pasaule šai fantāzijai notic.
Vārds: Elīna, 20.12.2019
Viedoklis: Lai gan neesmu jauno tehnoloģiju pārzinātāja un godīgi sakot mani tas neseviški interesē, tomēr nenoliegšu, ka mani biedē tas, ka tehnoloģijas tik ļoti ietekmē pasauli mūsdienās. Nebiju neko dzirdējusi par šo sievieti Elizabeti Holmsu, kas tik veiksmīgi ir aptinusi ap pirkstu politiķus un investorus. Tas liecina tikai par to, cik milzīga nozīme ir cilvēka harizmai, pašpārliecinātībai un vizuālajam tēlam. Cilvēka zināšanām ir otršķirīga nozīme mūsdienās.Lai arī izrādes struktūra mani nedaudz nogurdināja, tomēr bija ļoti interesanti vērot, kā jaunie aktieri tika galā ar šo sarežģīto uzdevumu, būt viens pret viens ar skatītāju pilnu zāli. Jāsaka, ka visi godam izturēja pārbaudījumu,lai gan satraukums bija jūtams un tas ir tikai normāli. Neesmu kritiķis, bet īpaši gribētos no savas puses izcelt trīs jaunos aktierus šajā izrādē - Gerdu Lapošku, kuru pamanīju jau Kalpa zēna vasarā un Bītlu jaunajā albumā, Tomu Harjo un jauno aktrisi, kuras vārdu diemžēl vēl nezinu, jo Alvis Hermanis veiksmīgi slēpj savus audzēkņus, kura tēloja Elizabetes Holmsas kursabiedreni. Bet arī pārējie bija malači! Paldies par darbu un jaunu informāciju, kuru nezināju, bet tagad būs interesanti papētīt.
Vārds: Inga Jaunzeme (viedoklis no Facebook), 19.12.2019
Viedoklis: VAIRS NEVAR SAPRAST KAS IR KAS. ROBEŽAS IZPLŪST- FAKE NEWS UN REALITĀTE. Vakar ALVJA HERMAŅA "Svaigās asinis " pirmizrāde - par to, ka "MĒS ESAM UZ ROBEŽAS, kur mākslīgais intelekts un robotizācija kļūst nekontrolējami un par to, kā cilvēkiem skalo smadzenes. Milzīgas cilvēku masas, viņu vidū arī visgudrākie prāti, spēj atbalstīt kādu ideju vai cilvēku, sekojot masu psihozei un mediju popularizētajiem ideāliem. Alvis Hermanis: “Ja visi pasaules mediji metas kopā un atkārto mantru par to, ka jaunā reliģija ir progress un viss, kas ir jauns, ir labs, un ka viss, kas ir vecs, ir automātiski slikts, tad tas arī ir tas īstais “fake news”.” “Theranos” dibinātāja Elizabete Holmsa -21.gs. sievišķais Steave Jobs, kuras radītā 5 miljardu vērtā asins analīžu metode izrādījās fake nevis jauna tehnoloğija, ir vislabākais piemērs, kas parāda izplūdušo robežu starp nākotnes jauno tehnoloģiju mesiānismu un šarlatānismu. Un tas ir bīstami. Šī robeža ir ļoti izplūdusi, un vairs nevar saprast, kas ir kas. Hermaņa iestudējumi ir ar dziļu vēstījumu kā sengrieķu KASANDRAI latviskā versijā. Ko un VAI MĒS KO VARAM VĒL PASPĒT IETEKMĒT? Hermanis uzskata, ka ietekmēt vairs mēs neko nevaram. Tas, uz ko aicina Hermanis, un ko mēs vēl varam ir DOMĀT PAŠIEM AR SAVU GALVU, ABŠAUBĪT VISU un neļauties masas ietekmei un pieņemt patstāvìgus secinājumus un lēmumus. Diezgan skarbi. Mēs nevaram vairs ietekmēt tehnoloğiju ātrvilciena iespaidu uz cilvēci...

Странная история Алвиса Херманиса и Элизабет Холмс
Rus.lsm.lv
autors Андрей Шаврей

В Новом Рижском театре (НРТ) его художественный руководитель Алвис Херманис представил три премьеры за один месяц. После ставшего уже хитом сезона «Белого вертолета» с Михаилом Барышниковым последовали два спектакля Алвиса со студентами второго курса латвийской академии культуры, которые станут будущими актерами НРТ. Сперва был «Новый альбом битлов», а на днях здесь пролилась «Свежая кровь».
Действие «Нового альбома битлов», идущего под музыку знаменитой ливерпульской четверки, помещено в 2023-й год. По своему построению спектакль создан как зарисовки-выступления более десятка студентов, которые разыгрывают историю про биоробота, которого молодые люди втаскивают в свою квартиру в качестве посылки весом в 80 килограмм. Ему надо подзарядиться 16 часов, после чего биоробот сможет убраться в квартире и заняться сексом.
По словам именитого режиссера, разработка таких биороботов идет полным ходом, цена одного экземпляра может обойтись всего в 20 тысяч евро (цена хорошего автомобиля). В сюжет трехчасового спектакля заложены фрагменты научно-фантастических произведений Рэя Курцвайля, Иана Макьюана, Андрея Курпатова, а также изыскания с бескрайних просторов интернета об «искусственном интеллекте», которые режиссером и его молодыми студентами импровизируются «по ходу пьесы».
В спектакле заняты участники студенческого курса Алдвиса Херманиса (при участии актрисы Гуны Зарини): Эмиль Ральф в роли биоробота Адама, а также Янис Грутупс, Томс Харио, Марта Янчевска, Агате Криста, Герд Лапошко, Ритварс Логинс, Матисс Озолс, Элвита Раговска, Лолита Штурмане, Сабирне Тикмане, Телма Аузиня, Давид Петерсонс. И примкнувший к ним ветеран театра Гиртс Круминьш. Тот же состав занят и в «Свежей крови», в которой при помощи обычных «сцен-стендапов» на фоне аскетичной сценографии с красной надписью TED (международный форум идей) рассказывается странная история Элизабет Холмс, руководительницы самого многообещающего стартапа в Силиконовой долине в 2000-е Theranos, позволяющего брать анализ крови в домашних условиях.
«Свежая кровь» также сконструирована из различного материала. В данном случае из материалов прессы. И попробуй тут разобраться, где тут игра, а где реальность, где сочинение на заданную режиссером тему, а где фантастическая реальность! Сам режиссер говорит, что его со студентами новая история исследует грань между истинным мессианством и шарлатанством. Это благодатная почва для его воспитанников, которые предстают перед нами во вполне привычном ракурсе — так любят выступать политики, лекторы, а также «батюшки» из подозрительных современных церквей. Среди всех только что перечисленных есть как истинные радетели высокого, так и настоящие фарисеи.
Об этом спектакле Херманис говорит так: «Прогресс, инновации, развитие — это религия XXI века, которая уже стала неопровержимой догмой. Новые технологии сегодняшнего дня становятся новым евангелием, которое сменяет обветшавшую Библию и другие религии. Политики, медиа и социальные сети как мантру повторяют каждый день — все новое хорошо и все старое плохо».
В этом опять же почти трехчасовом спектакле вы успеете устать от обилия информации, от упоминаний Билла Гейтса и Стива Джобса, которые уже прошлый век, а сейчас у нас в умах все эти сплошные Google, Facebook, Apple, Amazone, Netflix, Oracle, Yahoo, Uber, Airbnb, Tesla, SpaceX и прочее. Херманис и его студенты в данном случает «грузят» зрителя почти по полной программе, не давая ему даже посмеяться, как во время двух предыдущих спектаклей. Это явное продолжение «Битлов», но здесь есть и отсылка к «Белому вертолету». Например, рассуждение, а как выглядит Бог? «Вы его увидите», — говорит в «Свежей крови» уверенная героиня с «ногами от ушей», начиная «лекцию» то ли об истинном, то ли о вымышленном.
Вообще, все студенты, несмотря на то что всего-навсего «второкурсники», совершенно уверенные, достаточно наглые, преимущественно привлекательные. Они с подачи режиссера уже знают, как «брать» публику и что с ней делать. И все это и есть «свежая кровь» в прямом и переносном смысле слова. Свежая артистическая кровь знаменитого театра и добытая наконец кровь в трехлитровой банке, и кровью этой в финале спектакля артисты напишут на стенке адрес неизведанного портала, в названии которого по-английски начертано «дорога в новую церковь».
И что будет далее? А уже даже Гейтс с Джобсом не знают... «Поживем-увидим», — как говорила мудрая героиня «Иронии судьбы или с легким паром».