JRT uzsāk 2023./2024. gada sezonu
JRT uzsāk 2023./2024. gada sezonu

Jaunais Rīgas teātris uzsāk savu septīto sezonu trimdā un piedāvās jauniestudējumus Miera ielā un vēsturiskajā mājā Lāčplēša ielā.

Jau septīto gadu “Jaunais Rīgas teātris “ (turpmāk – JRT) ir prom no savām mājām, taču ir liela cerība, ka šīs sezonas laikā teātris beidzot atgriezīsies vēsturiskajā ēkā Lāčplēša ielā. Celtnieki un pasūtītājs “Valsts nekustamie īpašumi” apliecina, ka darbi rit pēc plāna, kas paredz ēkas nodošanu ekspluatācijā šī gada decembrī. Balstoties uz solījumiem, Lāčplēša ielas teātra atklāšana skatītājiem ir paredzēta 2024. gada martā. Šobrīd ir paveikti 84% no visiem paredzētajiem remonta darbiem. Mēs ceram, ka visi iesaistītie savus solījumus pildīs. Līdz ar to pavasarī izsludinātais JRT streiks, kura laikā tika atlikti visi jauniestudējumi, ir beidzies. 2023./2024. gada teātra sezonā Miera ielā piedāvāsim skatītājiem piecus jauniestudējumus:

PELĒKA VASARA, SAULAINA ZIEMA
(autori - Gerds Lapoška un Matīss Ozols, režisors - Gerds Lapoška).
Iedvesmojoties no franču “jaunā viļņa” autorkino, galvenokārt no Fransuā Trifo un Žana Lika Godāra filmām, kā arī Johana Volfganga fon Gētes, Ernesta Hemingveja un Džeroma Deivida Selindžera darbiem, jaunie autori Gerds Lapoška un Matīss Ozols ir radījuši savu stāstu. Par jaunu cilvēku sajutām šajā pasaulē. Tāpat, kā franču “jaunā viļņa” kino ir piedzīvojums, kas jauc realitātes un rotaļājas ar tām. Arī mēs grasāmies doties piedzīvojumā, kas būs gan drāma, gan komēdija, gan gangsterfilma, gan strīdi un sarunas.
Jauns rakstnieks vārdā Klements dzīvo savu ierasto ikdienu, gaidot no dzīves “sižeta pagriezienu”, un mēģina uzrakstīt savu pirmo romānu. Viņa draugi, Žaks un Gregorijs, turpina rakstīt slejas avīzei un fotografēt reklāmas, viņa māte turpina dejot baletu, Bella turpina diriģēt zēnu kori, taču Klements izdomā savu un visu dzīves pārvērst “piedzīvojumā”.
Lomās - Matīss Ozols, Agate Krista, Guna Zariņa, Dāvids Pētersons, Jānis Grūtups.
Pirmizrāde JRT Mazajā zālē 2023. gada 8. septembrī.


MILŽU CĪŅAS
(autore un režisore - Marija Linarte).
Izrāde ir dokumentāls stāsts par depresiju, par pārdzimšanu, par to, kā ir būt šobrīd un ne tikai būt, bet arī dzīvot. Tā ir varones Annas dienasgrāmata, kur viņa apraksta savu nokļūšanu dienestā. Pasaule piedzīvo neaptveramas pārmaiņas - bet kas notiek ar cilvēku tajā visā? Par to arī izrāde.
Lomās - Inga Tropa un Jānis Grūtups.
Pirmizrāde JRT Kamerzālē 2023. gada 15. septembrī.


PELIKĀNI UN VĪNOGAS
(autors - Rekss Pikets, režisors - Alvis Hermanis).
Izrāde veidota pēc amerikāņu rakstnieka Reksa Piketa (Rex Pickett) lugas "Sānceļi" (Sideways). Tā ir "road movie" žanrā uzrakstīta smeldzīga komēdija par 40 gadnieku krīzi. Divi vīrieši dodas ceļojumā pa Kalifornijas vīna darītavām, kur satiek divas sievietes. Vienlaicīgi šis ir ceļojums vīna pasaulē, kas kļūst par poētisku metaforu amerikāņu Čehova intonācijā uzrakstītajai melodrāmai. Šīs lugas ekranizācija 2005. gadā izpelnījās piecas Oskara nominācijas un tika pie ASV Kinoakadēmijas balvas par labāko scenāriju. Pēc filmas iznākšanas uz ekrāniem visā pasaulē par 20% kritās Merlot vīna šķirnes patēriņš un savukārt par 20% cēlās Pinot Noir. Jo tāda bija lugas varoņu gaume.
Lomās - Jānis Skutelis, Ivars Krasts, Jana Čivžele, Inga Tropa, Elita Kļaviņa, Ritvars Logins, Lolita Kurpniece.
Pirmizrāde JRT Mazajā zālē 2023. gada 11. oktobrī.


FĒLIKSS, ANATOLIJS UN ILONA
(autore - Justīne Kļava, režisors - Aiks Karapetjans).
Kādā 1995. gada novakarē aizdomīgā Rīgas bārā bijušais Skrundas lokatora inženieris Anatolijs un viņa sieva Ilona satiek noslēpumainu vīrieti vārdā Fēlikss. Nupat iepazītais svešinieks piedāvā ne vien cienījamu vietu jaunā laikmeta sabiedrībā, bet arī apņemas piepildīt abu kvēlākos sapņus. Vai Anatolijs būs gatavs atteikties no savām vērtībām, lai dāvātu iespēju vismaz Ilonai īstenot visu mūžu lolotu sapni? Traģikomēdija vēsta par izmisīgiem centieniem pielāgoties mežonīgajiem deviņdesmitajiem, nezaudējot ideālus.
Lomās - Vilis Daudziņš, Baiba Broka, Andris Keišs, Marija Linarte, Kaspars Znotiņš, Jevgēnijs Isajevs.
Pirmizrāde JRT Lielajā zālē 2023. gada 20. oktobrī.


KURLMĒMO ZEME
(autori - Renata Ļitvinova, Valerijs Todorovskis, režisors - Alvis Hermanis).
Izrāde, kurā Čulpana Hamatova latviešu valodā skatuves versijā atgriezīsies 1998. gadā Valērija Todorovska uzņemtajā filmā "Kurlo zeme", ar kuru viņa savā laikā kļuva slavena kā aktrise. Pēc Renatas Ļitvinovas (pēc kara sākuma pametusi Krieviju, nosodījusi agresiju un šobrīd dzīvo Parīzē) romāna veidotais stāsts par kurlmēmo mafiju Maskavā, šodienas kontekstā iegūst jaunu jēgu.
Lomās - Čulpana Hamatova, Kaspars Znotiņš, Lolita Kurpniece, Toms Harjo.
Pirmizrāde JRT Mazajā zālē 2023. gada 14. novembrī
.

Biļetes uz izrādēm oktobrī un novembrī, kā arī visiem jauniestudējumiem būs pieejamas no 22. augusta. Nākamos jauniestudējumus piedāvāsim jau Lāčplēša ielā. Darbs pie tiem jau uzsākts iepriekšējās sezonās un to izrādīšanas secība būs atkarīga no tehniskajiem apstākļiem, atgriežoties vēsturiskajā ēkā. Jauniestudējumi, kuri plānoti Lāčplēša ielā:

SAPŅU TULKOTĀJU SEKTA
(Milorads Pavičs)
IDIOTS. SĀKUMS
(Fjodors Dostojevskis)
ARKĀDIJA
 (Toms Stopards)
BENDES
(Mārtins Makdona)
MAZĀS LAPSIŅAS
(Liliana Helmane)
STIKLA ZVĒRNĪCA
(Tenesijs Viljamss)
LATVIJAS GLĀBŠANAS AĢENTŪRA
(Alvis Hermanis un Jānis Joņevs)
SLEPKAVĪBA ZOOM(Ā)
(Božena Celma)
KAD BEIDZOT BŪS ATKAL TĀ, KĀ NEKAD NAV BIJIS
(Joahims Meijerhofs, Gundars Āboliņš)
LATVIEŠU MĪLESTĪBA NR. 2
(JRT aktieri)
LABAS ASINIS
(Inga Ābele)

Plašāka informācija par šiem iestudējumiem (režisori, aktieru sastāvs, pirmizrāžu datumi) tiks publiskota vēlāk. Pavisam skaidrs ir viens - pati pirmā izrāde, ar kuru tiks atklāta JRT vēsturiskā skatuve Lāčplēša ielā, būs izrāde “Sapņu tulkotāju sekta”. Tās pamatā ir serbu rakstnieka Milorada Paviča romāns "Hazāru vārdnīca". Izrādes režisors būs Alvis Hermanis un tajā piedalīsies visi JRT trupas aktieri. Plānojam, ka jau decembrī skatītāji varēs iegādāties biļetes uz pirmajiem jauniestudējumiem Lāčplēša ielā 2024. gada martā.

Jauno sezonu JRT uzsāk ar 26 aktieriem trupā. Diemžēl pagājušā sezonā mēs zaudējām Regīnu Razumu un no teātra ir aizgājusi jaunā aktrise Marta Lovisa Jančevska.

JRT devīze šobrīd: "Teātris, kas palīdz dzīvot". Mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis papildina: “Mums noteikti nav plānu tuvāko piecu gadu laikā kļūt par Eiropas vai pasaules labāko teātri. Mūsu vienīgā ambīcija ir spēlēt teātri savam, Latvijas skatītājam.”

JRT kolektīva kopbilde, uzsākot sezonu, tapusi teātra vēsturiskās ēkas Lāčplēša ielā Jaunajā zālē. Autors: Jānis Deinats.

Lai nodrošinātu labāku pieredzi, tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Uzzināt vairāk