MELNAIS GULBIS - NO 10.04. JRT
MELNAIS GULBIS - NO 10.04. JRT

Jaunā Rīgas teātra Lāčplēša ielas atklāšanas programma turpinās. 10. aprīlī tiks atklāts pilnīgs jauns teātra spēles laukums - Jaunā zāle. Tā ir unikāla un jauna skatuve, kas piedāvā vēl nebijušas tehniskās iespējas. Pirmo izrādi Jaunajā zālē veido mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis pēc Fjodora Dostojevska romāna “Idiots” motīviem.

"Melnā gulbja" teorija ir zinātniska metafora par notikumu, kurš nāk absolūti negaidīts, neparedzams un kas pilnībā izmaina pastāvošo situāciju. Šo apzīmējumu lieto gan ekonomikā, gan militārajā leksikā, gan politikā. Šis apzīmējums vēsturiski radies no pieņēmuma, ka melni gulbji dabā neeksistējot. Līdz pēkšņi vienā jaukā dienā Austrālijā tika atklāts šīs sugas pārstāvis. Izrādes gadījumā "melnā gulbja" metafora ir atsauce gan uz krievu klasisko baletu, gan uz aktuālo politisko kontekstu, gan uz Dostojevska romāna "Idiots" dažiem varoņiem. Šī tik sen atpakaļ sarakstītā parafrāze par Mariju Magdalēnu un Jēzu Kristu, kurš augšāmcēlies, šodienas kontekstā liek paskatīties uzmanīgāk un pārlasīt romānu rūpīgāk - ko tad īsti autors mums ir gribējis pateikt? Un vai tik mēs neesam kaut ko pārpratuši vai pārāk ilgi aizkavējušies savās ilūzijās?

Alvis Hermanis papildina: “Es domāju, ka mums visiem jau pāris gadus gan apziņā, gan zemapziņā lidinās Krievijas melnais gulbis. Tas ir fons burtiski visam, kas ir mūsu dzīve. Tas attiecas uz mūsu zemi, uz mūsu ģimenēm, uz mūsu nākotni. Izlikties, ka šī problēma nepastāv, nav gudri. Kara laikā mūsu teātrī iestudēt krievu autorus ir jēga tikai tad, ja tas kaut kādā veidā komentē to, kas tagad notiek.”

Izrādes režisors un scenogrāfs – Alvis Hermanis, kostīmu māksliniece – Jana Čivžele, gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš, kustību konsultante – Zane Teikmane. Lomās – Kaspars Znotiņš, Evelīna Priede, Andris Keišs, Baiba Broka, Gundars Āboliņš, Vilis Daudziņš, Jevgēnijs Isajevs, Inga Tropa, Jānis Grūtups vai Ivars Krasts, Agate Krista, Aminata Grieta Diarra, Ritvars Logins, Dāvids Pētersons, Sabīne Tīkmane, Toms Harjo.

Atklāšanas izrādes JRT Jaunajā zālē 10., 12., 14., 16., 17., 18., 23. un 24. aprīlī. Biļetes uz visām izrādēm aprīlī ir izpārdotas. Biļetes uz izrādēm maijā un jūnijā būs pieejamas no 11. aprīļa.

Lai nodrošinātu labāku pieredzi, tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Uzzināt vairāk